A porckorongsérv műtét nélküli megoldásának modern mozgásterápiája

🔦 ADT-terapeutaként az a célunk, hogy segítsünk a gerincsérves embereknek a tüneteik mielőbbi, tartós megszüntetésében – műtét nélkül. 💚
🔎 Ennek eléréséhez az ADT-be építjük mindazokat a tudományos mozgásterápiás elveket, melyeket ma a leghatékonyabbnak ismerünk.
📌 Ha a csigolyatesteket távolítjuk egymástól, akkor a köztük lévő porckorongban a belső nyomás csökken, így a porckorong kiboltosult része visszahúzódhat a centrum irányába (centralizáció), csökkentve ezáltal az idegre kifejtett nyomást és fájdalmat.
📌 Ha a csigolyákat ÖNERŐVEL távolítva centralizáljuk a sérvet, akkor eközben aktiváljuk a csigolyasort stabilizáló izomfűző működésének helyes mintáját. Ezzel csökken a terhelés a porckorongon és a kisízületeken egyaránt.
📌 Ha az elhalt multifidusnak izolált rehabiltációs gyakorlást adunk, akkor lehet a mozgásterápia tartósan hatékony. Az izomfűző mellett ez a kis izmocska felel azért, hogy a kopóalkatrészeket ne érje túlterhelés.
📌 Ha a hátunk egyik nagy kötőszövetes lemezének letapadását célzott irányból, a megfelelő izmok nyújtásával és a helyes minta szerint oldjuk, akkor tudnak a fenti stabilizátor izmok hatékonyan tehermentesíteni.
💡 Az ADT egy végletekig optimalizált mozgásterápia, ahol a beteg rászabott, a tudomány modern irányelveit magába foglaló, leginkább a lényegi tényezőkre fókuszáló technikát kapja.

Miért fordulhat elő, hogy nincs porckorongsérved, mégis pont úgy fáj, mintha lenne?

💡 Ha a tünetek alapján magadra ismertél, akkor lehetséges, hogy a panaszaid hátterében SZEGMENTÁLIS INSTABILITÁS áll.
🕵️‍♀️ Ennek oka, hogy a túlterhelés miatt a porckorong nem csak sérvesedni tud, hanem a vízvesztés folytán el is lapulhat (dehidratáció).
❗️ A lelapulás következtében a szomszédos csigolyákat összekötő kisízületek felszínei közelebb kerülnek egymáshoz, ami a következő problémákhoz vezet:
📌 a kisízületeket körülvevő feszes tok az ízfelszínek közeledésével meglazul, és irritálódni kezd.
👉 Mivel az ízület a gerincünk hátsó részén van, a tok homorításkor lesz érzékeny, vagy állás közben okozhat derékpanaszt.
📌 a meglazult ízületi tok érzékeny bolyhai előrehajláskor becsípődhetnek az ízfelszínek közé, ami nagyon erős derékfájdalommal járhat.
👉 Ilyenkor az ízületi tok be is gyulladhat, ami a porckorongsérvhez hasonló tüneteket okoz.
📌 a tok irritációja miatt a hátizom reflexesen megfeszül, hogy védje az ízületet a további sérüléstől.
👉 A görcsös feszülés miatt az izomzat anyagcseréje romlik, ami nyomásérzékenységhez, csomósodáshoz, és a derék hidegérzékenységéhez vezet.
🗝 Mivel a probléma a porckorong lelapulásából ered, ezért a mozgásterápiával elsődleges célunk, hogy a csigolyatestek távolításával minél több vizet visszajuttassunk a porckorongba.
💪 Ha eközben fejlesztjük a stabilizáló izmok távtartó képességét, akkor tartósan lekerülhet a túlterhelés a kisízületekről is, ami csökkentheti a tok irritáció és a becsípődések esélyét.
🎯 Ha a fenti elvek mentén, a probléma gyökerénél szeretnéd kezelni a szegmentális instabilitásból eredő panaszaidat, akkor az ADT-t Neked javasoljuk!

Kulcs a gerincbetegségből való gyógyuláshoz

🤝 Egy kedves páciensem részletesen beszámolt az állapotának alakulásáról. Az ő beleegyezésével osztom meg a visszajelzését, mert azt gondolom, hogy nagyon sok gerincbeteg embernek adhat erőt.
✍ Így ír az első néhány hét tapasztalatairól: ,, December 05-én reggel éreztem először azt, hogy a jobb lábom nagyon zsiborog és fáj. December 06-án neurológusi vizsgálat + röntgen. Visszamentem Budapestre dolgozni, és napi 2 fájdalomcsillapító elfogyasztása mellett tudtam talpon maradni. A jobb lábamat ügyetlenül dobáltam, mert nagyon „topa” volt. A fájdalomcsillapítók mellett is enyhén éreztem a zsibbadást. December 19-én fogadott a gyógytornász, és elkezdtem megtanulni azokat a tornagyakorlatokat, amelyek rendszeres elvégzése szükséges a gerinc problémám korrigálásához. December 21-én mentem vissza Budapestre dolgozni, de a tornát ott is elvégeztem minden reggel. December 22-én először nem vettem be gyógyszert. Szerettem volna érezni, hogy fájdalomcsillapító nélkül hogyan működik a lábom. A zsibbadást és a fájdalmat is – elsősorban reggel – éreztem, de elkezdtem járni rajta, kb. egy óra alatt bejáródott, és kisebb járáshibával egész nap jól működtem. Nagyon jól esett a lelkemnek, hogy már nem tértem vissza a napi kettő fájdalomcsillapítóhoz. A vállalt kötelezettségeimnek meg tudtam felelni a munkahelyemen. Ez is lelkileg erőt adott! December 27-én jöttem haza hosszabb pihenőre és 4 nap szabadságra. Itthon délutánonként a 4 km-es sétát is beiktattam. 15 napi torna után; 01. 05-én éreztem először jelentős javulást. Még érzem kicsit a zsibogást a jobb lábomban, de már nem fáj, és nem dobálom ügyetlenül, amikor megyek. 01. 06-án, amikor felkeltem, sokkal hamarabb tudtam funkciójának megfelelően használni mindkét lábomat. A 3. tornagyakorlatomat 5-ről 7-re emeltem, és nagyon figyelek a helyes testtartásra. TUDOM, HOGY TELJESEN MEG FOGOK GYÓGYULNI!”
... és így is lett. 😇
🙏 6 héttel a találkozásunk után rendezte a panaszait. És már az unokája esküvőjére gyakorol, mert sok emberrel szeretne még táncolni. 💃
💚 Nagyon köszönöm a visszajelzést! 🙂

Tanácsok az otthon maradás idejére

💡 ADT-terapeutaként pontosan tudjuk, hogy egy gerincprobléma mennyire megnehezítheti a mindennapjaidat.
📗 Ezért összegyűjtöttünk Neked néhány hasznos tanácsot, amit már úgyis tudsz. 😉
📌 ha lehetőséged van, sétálj egyenetlen talajon. - ez amellett, hogy a leggerincbarátabb mozgás, még stresszcsökkentő is. 🚶‍♂️
📌 ha home officeban dolgozol, vagy egyszerűen csak sokat ülsz, próbálj odafigyelni arra, hogy kb. 45 percenként állj fel, és 25 percenként változtass testhelyzetet.
- a mozdulatlan ülés az egyik legkárosabb dolog a gerincünkre nézve, és most ez talán ritkábban jut eszedbe, pedig fontos. ⏰
📌 igyál megfelelő mennyiségű tiszta vizet, hiszen a porckorongok szivacsként magukba szívják a környező szövetekből a folyadékot és a bennük oldott ásványi anyagokat, de ehhez szükség van folyadékbevitelre.
- ha nincs mit magukba szívni, ezzel a tápláltságuk nem lesz megfelelő, ami tovább ronthat a jelenlegi állapoton. 💧
📌 aludj eleget: nagyon fontos, igyekezz ágyba kerülni este 10 előtt.
- kipihentséggel a gerinces tünetek kutatása szerint megdöbbentő mértékben támogathatod a gerincedet! 🛌
🔎 Porckorongsérvesekkel foglalkozó gyógytornászokként azzal is tisztában vagyunk, hogy ebben az időszakban várhatóan több gerincbeteg lesz, mint eddig / több ülés, kevesebb mozgás, megnövekvő stressz …/ ezért mi ADT-k megnyitottuk az online kezelés – tanácsadás lehetőségét. 💻

Mennyit számítanak az elváltozások a gerinced MRI felvételén?

🧐 Az alábbi kutatás egy 2015-ös vizsgálat eredménye, amiben 3110 egészséges emberről készítettek felvételeket – akiknek korábban SOSEM fájt a dereka.
👉 Vagyis a degeneráció valamilyen szinten TERMÉSZETES.
⏳ Az MRI-n látható kopásokat úgy foghatjuk fel, mint a ráncokat az arcunkon - és ezek a kopások ritkábban felelősek a panaszokért, mint gondolnánk.
👀 A fájdalmak nagyobb részét:
📌 tartásbeli okok,
📌 alváshiány,
📌 az izmok túlhasználata,
📌 pszichés túlfeszültség, depresszió,
📌 kevés mozgás,
📌 szöveti túlterhelés okozza…
🗣 Ezért ADT- terapeutaként – mivel tényleg meg akarjuk tudni, hogy mi a problémád és mi lesz rá a megoldás – mindenek előtt leülünk veled, és elkezdünk kérdezni. Sokat…
🧩 Mikor fáj, milyen jellegű a fájdalom?
🧩 Milyen testhelyzet provokálja vagy enyhíti?
🧩 Milyen napszakban jelentkezik?
🧩 Mit kaptál rá eddig, mi segített és mi nem?
🩻 A terápiás út kijelölését az MRI eredmény támogatja ugyan, de NEM TUDJA ÖNÁLLÓAN MEGRAJZOLNI.
‼️ Az MRI leírás első elolvasása viszont pár százalékkal már önmagában is ronthatja a derékfájós ember tüneteit.
☝️ Úgyhogy ha kézhez kapod az MRI felvételedet – és úgy adódik, hogy tele van kopásokkal, gondolj arra, hogy a tünetmentes embereknek is tele van. 😇

Az ADT-szemlélet

,,Első találkozáskor szánjunk több időt a betegeinkre, hogy már első alkalommal lehetőségünk legyen egy átfogóbb konzultációra, ezáltal pedig egy hatékonyabb kezelési terv összeállítására. Fontos, hogy próbáljuk megérteni a betegek igazi problémáját, építsük le például a kiszakadt sérvvel vagy a hajolással kapcsolatos félelmeiket."
https://porckorong.hu/blog/az-autodekompresszios-szemlelet-egy-adt-szemevel/

porckorongsérv discus hernia

A gerincsérv gyógyítás alapfilozófiája

,,Az ADT nem időtöltés, nem sport, hanem egy végletekig optimalizált mozgásterápia, ahol a beteg rá szabott, a tudomány modern irányelveit magába foglaló, a lehető legkisebb számú, de leginkább a lényegi tényezőkre fókuszáló technikát kapja.
A célunk ADT-ként az, hogy a lehető legkevesebb mozdulatba integráljuk mindazokat a mozgásterápiás elveket, melyeket ma a leghatékonyabbnak ismerünk egy sérves tünet mielőbbi és tartós javításához, hogy kerülőutak nélkül a leggyorsabban segítsük a páciensünknek elmulasztani a tüneteit."
https://porckorong.hu/blog/bene-adt-filozofia-muteni-akartak-a-gerincservemet-o-meg-azt-mondja-ket-mozdulat-eleg/#more-6667

Bénulás, stroke, halál

Hogyan ne ölesd meg magad a csontkovács kezelésen...

,,Jobb, ha nem hagyod, hogy túl könnyen elcsavarják a fejed... (10.000-ből egy nyakmanipuláció bénulást okoz... )A csigolyák között fut felfelé egy kis alagútban a csigolyaverőér, ami az agy vérellátásáért felelős. Hozzá nem értő, vagy túlbuzgóan roppanásfetisiszta szaki vad erővel manipuláló kezében, de még egyszerűen peches esetben is néha megrepedhet a nyak eltekerésekor, ami azonnali stroke-ot, ezzel bénulást vagy halált okoz.
https://porckorong.hu/blog/igy-ne-olesd-meg-magad-csontkovacs-kezelesen/

Fülzúgás és szédülés nyaki gerinc eredettel

,,A nyaki gerinc rossz tartása azon túl, hogy nyakfájdalmat, gerincsérvet és esetleg karba sugárzó tüneteket okoz, nagyon könnyen lehet olyan tünetek forrása, mint a: fülzúgás, szédülés, egyensúlyzavar, bizonytalanság-érzés, állkapocsízület problémái, migrénes fejfájás és vérnyomáskiugrás.”
https://porckorong.hu/blog/fulzugas-szedules-nyaki-gerinc-es-allkapocsizulet-eredette

Scroll to Top